top of page

(2. adventní neděle) Máma Petra: Symbol jesliček, zrození a lásky

Symbolem dnešního adventu a zapálení svíčky je svíce betlémská, symbol jesliček, zrození Ježíška a láska. Zrození u nás bylo většinou spojeno s překvapením, možná je to tím, že jsem sama nedočkavá a vše musí být hned. Tobík se narodil o měsíc dřív, aby to stihl na můj svátek, Julinka zase spěchala a rodila jsem cestou z Kutné Hory do Prahy. Děti jsou od sebe 2 roky a 6 dní, stejně jako já s manželem. To jsou náhody, co?


Srpnová oslava narozenin v Kutné Hoře u příbuzných byla v plném proudu, cestou z návštěvy jsme kolem páté ještě vyzvedli proutěný košík, vlastně takové jesličky, pro naši budoucí holčičku.


Že budou jesličky plné již za hodinu netušil v tu chvíli nikdo. Museli jsme zastavit v porodnici v Kolíně, kde se zrovna v šest střídala směna a byla to rychlovka. Místo narození Kolín. V Kolíně jsem si vyzvedla rodný list. Za 7 měsíců jsem si vyzvedávala list úmrtní.

Z lásky se nám Julinka narodila a láska nám pomohla překonat její odchod. Ulehčit to druhému ve chvíli, kdy padá, a mít jeho náruč, když to zrovna nezvládáte vy. Najít společně znovu půdu pod nohama a stavět na pevném základu, ač mnohdy máte pocit, že je lepší utéct. Není to snadné, ale není kam utéct. Nemluvit o prožitku neznamená, že zmizí. Pomoc je mnohdy na dosah ruky.


Nám to tehdy usnadnil Tobiáš, možná i změna prostředí a stěhování. Vám situaci ulehčí Dům pro Julii.

A láska. K nám přišla i potřetí, když se nám narodila další holčička Sophie. Místo narození - Paříž.

Laskavý advent. máma Petra Julinka by dnes (10. 12.) slavila svátek. Druhá neděle v prosinci patří také Světovému dni památky zesnulých dětí. Při zapalování druhé adventní svíčky věnujeme krátký čas i tiché vzpomínce.

bottom of page