top of page

TZ: Přední čeští výtvarníci věnovali svá díla do aukce, výtěžkem podpoří dětský hospic Dům pro Julii

(Tisková zpráva, 18. 4. 2024) Benefiční umělecká aukce pomůže nevyléčitelně nemocným dětem a jejich rodinám. Aby podpořili projekt pobytového hospice pro děti Dům pro Julii, věnovali do ní svá díla přední čeští výtvarníci, mnozí etablovaní i v zahraničí a zastoupeni ve sbírkách renomovaných galerií. Aukce se uskuteční v sobotu 27. dubna od 18:30 hodin v pražské galerii Etcetera Art, souběžně také online.

 

Stavba unikátního zařízení, které je prvním svého druhu v tuzemsku, se již v moravské metropoli blíží ke kolaudaci. „Počítáme s vícezdrojovým financováním, ale jako nezisková organizace největší část prostředků na vybavení a především na běžný provoz musíme vykrývat s pomocí dárců a sponzorů. Velmi rádi jsme proto využili možnost spolupráce s prestižní aukční síní ETCETERA,“ shrnula Radka Vernerová, zakladatelka a ředitelka Domu pro Julii. Umění, které pomáhá: Dvojnásobně dobrá investice „Nesmírně si ceníme vstřícnosti významných malířů a sochařů, které jsme oslovili a kteří nám nezištně darovali své práce. Někteří nám jich dokonce poskytli hned několik, jako například ilustrátorka a výtvarnice Vendula Chalánková nebo malíř Petr Veselý. Oba jsou shodou okolností z Brna, ale do aukce nám věnoval své dílo třeba také Krištof Kintera nebo kreslířka a sochařka Filomena Borecká, žijící v Paříži,“ dodala ředitelka Vernerová. „Zda věnovat, nebo nevěnovat, o tom jsem nemusela vůbec přemýšlet. Projekt Dům pro Julii znám a hlavně ho považuji za velmi, velmi důležitý,” vysvětlila svůj postoj k benefici Vendula Chalánková. Celá aukce ETCETERA 18 Post-war and Contemporary Art proběhne v sobotu 27. dubna 2024 v 18:30 hodin, a to živě v galerii Etcetera Art a současně i online na LiveBid.cz (po jednoduché registraci). Prostřednictvím internetu se mohou připojit zájemci z kteréhokoliv koutu republiky, případně ze zahraničí a online dražit lze už nyní. „Beneficí výhradně ve prospěch dětského hospice Dům pro Julii dražbu zahájíme. Úvodních pětadvacet položek tak zájemci, kteří chtějí přispět na dobrou věc, vydraží bez aukčních přirážek,“ potvrdila Pavla Kosař, jednatelka Etcetera Art. Aukci bude od 17. dubna 2024 předcházet výstava, kterou je možné navštívit v galerii Etcetera Art na ulici Hradební 3 v Praze.

 

Kromě již zmíněných umělců zahrnuje kolekce určená Domu pro Julii díla Vladimíra Škody, Pavla Hayeka, Břetislava Malého, Arnolda Bartůňka, Jana Spěváčka, Jakuba Janovského, Milana Housera, Jánuše Kubíčka, Davida Hanvalda, Davida Možného, Nikose Armutidise a Libora Jaroše. Nabízená díla mají různou nabídkovou cenu od těch dostupnějších až po ty dražší. „Pevně doufáme, že možnost podpořit Dům pro Julii tímto způsobem osloví co největší počet zájemců. Dobře investovat je umění, v tomto případě navíc platí, že umění je dvojnásobně dobrá investice. Jak pro budoucí majitele, tak pro nemocné děti a jejich rodiny,“ doplnila Renata Kellnerová, fundraiserka Domu pro Julii, která pečuje o dárce organizace.


Dětská paliativní péče je opředena řadou mýtů

Dům pro Julii vyrostl během posledních dvou let na Kociánce v Brně-Králově Poli. Náklady na výstavbu přesahující 180 milionů korun hradilo město Brno a Evropský fond pro regionální rozvoj. Po dokončení nabídne objekt deset pokojů pro pacienty a dalších osm pro jejich rodinné příslušníky. Odlehčovací pobytovou službu budou moci využít rodiny z celé republiky.


Takřka pět let organizace Dům pro Julii již poskytuje v rámci celého Jihomoravského kraje nevyléčitelně nemocným dětem zcela odkázaným na druhé v jejich domácím prostředí terénní služby v rámci paliativní péče. Ta dětská se totiž od té pro dospělé pacienty výrazně odlišuje a většinou trvá několik let. Pro pečující rodiny bývá velmi vysilující a extrémně náročná. Představa, že Dům pro Julii se stará výhradně o děti v terminálním stádiu, patří však k nejčastějším mýtům.


„Základem našich služeb je pomoci rodině komplexně, provést ji celým obdobím nemoci dítěte, nebavíme se pouze o fázi umírání. Primárně poskytujeme odlehčení pro nejbližší pečující a kamenný hospic bude další takovou službou, aby snadněji zvládli mít dítě doma. Z našich dosavadních klientů jsme ještě žádného na jeho poslední cestě nemuseli doprovázet. Ale až tyto nejtěžší chvíle nastanou, a víme, že přijdou, budeme v Domě pro Julii připraveni maximálně je usnadnit a nabídnout také pozůstalým veškerou podporu,“ vysvětlila Radka Vernerová. 


Comments


bottom of page